Inklinace.cz | stránky o klasické hudbě a filozofii

High-end (téměř) pro každého

Poslechová sestava

Sluchátka jsou pro kritický, soustředěný poslech artificiální hudby prakticky ideální. Za zlomek ceny srovnatelné varianty s reproduktory s nimi totiž získáme věrný zvuk, který je u vynikajících titulů zárukou přesvědčivých zážitků. Obnos to sice stále není zanedbatelný, ale pokud se nám jej podaří našetřit, můžeme technickou stránku věci nadobro pustit z hlavy a nerušeně se věnovat už jen samotnému kompozičnímu odkazu skladatelů.

Zdaleka ne vždy ovšem máme hi-fi jako koníček, abychom se chtěli pouštět do zevrubného porovnávání výrobků dostupných na trhu, zkoušení jejich různých kombinací a nesnadného rozhodování mezi často drobnými rozdíly. Vodítkem při vlastním výběru nám pak mohou být časem prověřené sestavy náročných audiofilů, které obvykle nejlépe odrážejí kvalitu, sladěnost a finanční přiměřenost jednotlivých komponent. Jednu z nich, za celkových 120 665 Kč, si zde představíme.

Zdrojem signálu je Super Audio CD přehrávač Esoteric SA-50 (předváděcí kus, 57 200 Kč) v nastavení CD/Din>ORG, SACD>DSD, DF>FIR, ATT>ON. Se sluchátkovým zesilovačem s binaurální korekcí Zama HPA-1 (31 960 Kč), u kterého byl výrobcem zakázkově vyřazený krokový regulátor hlasitosti a o 11 dB snížený zisk, jej propojuje kabel Zama HPA-1K (2 000 Kč). Sluchátka jsou Etymotic ER4SR (5 400 Kč) s individuálními koncovkami Phonak (4 100 Kč), napájecí kabely PremiumCord KPS1 (2 x 39 Kč). Stolek je z laminované dřevotřísky (3 700 Kč).

Čisté napájení zajišťuje záložní zdroj energie s dvojí konverzí Opti DS1000B (11 400 Kč), umístěný v krabici Modushop (2 925 Kč) s hliníkovými nožkami s plstěnými podložkami (750 Kč) a laserovým gravírováním na čelním panelu (500 Kč). V zadní části přístroje, připojovaného k elektrické síti kabelem PremiumCord KPSP01 (44 Kč), jsou konektory Schurter 6100.3300 (25 Kč) a 6600.3300 (2 x 48 Kč), bezhlučný ventilátor Noctua NF-S12B Redux-700 (350 Kč) a tlačítkový spínač PBS-11B-B (13 Kč). Uvnitř byly použity vodiče z kabelu PremiumCord KPS2 (49 Kč) s konektory IMP 672.08.00.9/F (23 x 3 Kč) a zakončovacími očky BM 91104 (3 x 2 Kč).

Muzikální, přirozený a zároveň až téměř dokonale precizní zvuk ústí ve velmi osobní poslechovou zkušenost. Transparentní, nezkreslené a detailní podání hudby, které ulehčuje (a mnohdy i mění) její posouzení, vyvažuje scházející reálnou fyzickou intenzitu. Působivost se neztrácí ani při rozumně nastavené hlasitosti, uchovávající náš sluch ve výborné kondici až do pozdního věku. Neunavující reprodukce spolu s vynikajícím komfortem a účinnou izolací okolního hluku sluchátek dává na dlouhé hodiny zapomenout, že mezi námi a interprety je nějaký prostředník.

Tato aparatura má kompromisy omezeny na již nepodstatné minimum za ještě zaplatitelnou částku (další přínosná vylepšení by byla vykoupena jejím strmým nárůstem). Nejednomu opravdovému milovníkovi hudby tak dokáže být vším, co by si jen mohl přát: permanentní vstupenkou do koncertních sálů a nahrávacích studií i vzhledově atraktivním referenčním nástrojem pro hodnocení umělecké i technické úrovně záznamů.