Raději sluchátka?
Sladěný řetězec high-endových komponent bez slabého místa je pro opravdu věrnou reprodukci nezbytnost. Naneštěstí s reprosoustavami se na takovou úroveň nedostaneme bez nadstandardně placeného zaměstnání; dobré orientace na trhu, potřebné pro koupi vhodných kvalitních, nepředražených přístrojů; tolerantních sousedů a vstřícné partnerky, která se smíří s ne vždy zrovna reprezentativně vyhlížejícími akustickými úpravami obývacího pokoje.
Pro většinu z nás jsou tak jedinou možností, jak se vyhnout nezanedbatelným kompromisům, sluchátka. S nimi totiž může být největší investicí zdroj signálu za dosažitelných několik desítek tisíc korun: např. povedený Super Audio CD přehrávač za takovou částku je pro majitele průběžně doplňované sbírky nahrávek v obou podporovaných formátech vynikajícím řešením.
Ceny ostatních prvotřídních výrobků a dalšího příslušenství jsou v této oblasti ještě příznivější; navíc díky nezávislosti na poslechových prostorách (které u reproduktorů ovlivňují zvuk ze 70-ti až 80-ti procent) z nich dostaneme jejich maximum. Principielní nedostatky sluchátek, důsledek umístění měničů přímo na uši, zase dokáže účinně potlačit tzv. binaurální korekce.
Referenční, po všech stránkách dotažený sluchátkový systém vyniká hlavně vzorovou linearitou a nedostižným rozlišením; zmíněná korekce přidává snadnou lokalizovatelnost objektů ve věrohodně zobrazeném trojrozměrném prostoru a předsunutí scény mírně před hlavu. Hudba pak zní velmi přirozeně, neschází jí patřičná atmosféra a poslech neunavuje ani po mnoha hodinách. Výsledek je pro některé audiofily stejně přesvědčivý jako s reproduktory za statisíce.
Tato alternativa přesto zůstává téměř bez povšimnutí. K důvodům patří např. to, že většina lidí je z průměrných sestav a ozvučovaných koncertů navyklá na značné zkreslení; a neutrální a přesné podání sluchátek, jehož přednosti oceníme jen při soustředěném poslechu, jim ze začátku připadá málo efektní. Za neuspokojivým dojmem bývá také často podcenění vlivu některých faktorů (napájení, vibrace, kabeláž, hladina okolního hluku atd.).
Sluchátka, se kterými přicházíme o vnímání hudby celým povrchem těla v akustickém prostředí s velkým objemem vzduchu, si i s binaurální korekcí uchovávají svoje specifické odlišnosti. O tom, zda zastoupí nebo dokonce předčí špičkové reproduktory proto rozhodují v převážné míře naše osobní preference. Pro vybudování high-endové sestavy s nevelkým rozpočtem jsou ale jednoznačně lepší volbou.